OTİZMLİ ÇOCUKLARLA UÇURTMA ETKİNLİĞİ
27 Nisan 2018

OTİZMLİ ÇOCUKLARLA UÇURTMA ETKİNLİĞİ

Her yıl Nisan ayı tüm dünyada Otizm Farkın dalık Ayı olarak değerlendirilmektedir.

İlimizde yapılan çalışmalar

Otizmle ilgili bilgi sahibi olmak, erken teşhisin otizmli bireyin tüm yaşamını etkileyeceğini unutmamak için her yıl 2 Nisan’da başlayarak otizm farkın dalık ayı etkinlikleri düzenlenmektedir. Kurumlar arası işbirliğinin güçlenmesi, otizmli bireye sahip olan ailelerin desteklenmesi ve toplumun otizmle ilgili bilinçlendirilmesini amaçlayan Otizm Farkın dalık Ayı etkinlikleri ilimizde, ülkemizde ve tüm dünyada yapılmaktadır.

Bu yıl Sağlıklı Yaşam Aracıyla halkın yoğun olarak yaşadığı yerlerde broşür dağıtarak otizm ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Otizmli çocuklara dikkat çekmek ve toplumda farkın dalık oluşturmak amacıyla birlikte uçurtma uçurduk ve  çeşitli ikramlarda bulunduk. 

Otizm Nedir?

Yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkan otizm  her  68 çocuktan birinde görülen ve tüm yaşamı etkileyen bir nöro gelişimsel bozukluktur. Erkeklerde kızlara göre dört kat fazla görülür.

Otizm Belirtileri

İletişim olarak:

Konuşmayı başlatamama veya sürdürememe, duygularını paylaşamama, jest ve mimiklerini kullanamama, göz kontağı kuramama, konsantrasyon eksikliği, yaşıtları ile kaynaşıp oynayamama, ilişki kurmada zorlanma yaşayabilirler.

Sınırlı-Yineleyici Davranışlar olarak:

FARK ET, DESTEKLE, KORU, EĞİT!!!

Rutinlere bağımlılık, esneklik göstermeme, değişikliklerde zorlanma ve güçlük yaşama, sınırlı konu dışında ilgi alanı bulunmama,duyusal süreçlere aşırı veya kısıtlı  tepki gösterme gözlenebilir.

Otizm erken tanı ve özel tedavilerle oldukça gelişme görülebilen bir bozukluktur, tamamıyla bir zeka geriliği değildir. Tedavi ve eğitimle başta iletişim sorunları ve davranış bozuklukları giderilmekte, hatta devlet okullarında yaşıtları ile birlikte eğitim alması sağlanmaktadır.

Otizm tedavisi ve eğitimi sürekli ve yoğun olmalı, eğitmenler ve ebeveynler otizmli bireyin hayatında fark yaratabileceklerini unutmamalıdır. Eğitimin ve terapilerin sınırlı olmaması hayatın her alanında devam ederek kesintisiz bir mücadelenin yapılması önemlidir.

Günümüzde birçok otizmli insanın başardıklarını okuyor, her otizmli bireyde olduğu gibi özel yeteneklerini geliştirerek isimlerini duyurduklarını görüyoruz. Başarı öykülerinde anne baba desteği ve motivasyonun çok önemli olduğunu, bilinçli bir çevreye sahip olanların kendi kendilerine yeter hale daha hızlı geldiklerine şahit oluyoruz.

  • 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg