Aile Sağlığı Merkezlerinde sunulan Sağlık Riski Tarama Programı
25 Eylül 2018

Bitlis İl Sağlık Müdürü Koray OKUR, Aile Sağlığı Merkezlerinde check-up uygulamasının devreye girdiğini açıkladı. Aile hekiminden randevu alınarak ücretsiz olarak yaptırılabilecek sağlık taramasında, vatandaşların kan basıncı, kan şekeri, kan kolesterol ve yağ düzeyleri, EKG(kalp grafisi), idrar tahlilleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri ile kanser taraması yapılacak. Bu uygulamayla muhtemel hastalıkların ortaya çıkmadan önlenmesi amaçlanıyor.

Herkesin sağlıklı bir çevrede, sağlıklı ve uzun bir hayat sürme hakkının sağlanmasının yolunun sağlığı kötüleştiren nedenlerin risklerin tespit edilerek önlem alınması olduğunu vurgulayan Okur, ancak bu şekilde daha sağlıklı bir topluma ulaşılabileceğini söyledi. 

Bu amaçla Bitlis ilinde 40’a yakın aile sağlığı merkezinde 100 civarı aile hekimi aracılığı ile vatandaşların mahallelerinde hizmet aldığını belirtti. Gelecek nesillerin sağlığını korumak adına 13 hastalığa karşı il içindeki tüm bebeklerimizi ve ilkokul çağı çocuklarımızı aşılıyoruz. Ayrıca bebeklerimizde olması muhtemel doğumsal ve genetik hastalıkları teşhis edebilmek için taramalar yapılmaktadır.

İl Sağlık Müdürü Koray OKUR, bu yıl başlatılan risk tarama programı ile aile sağlığı merkezlerinde vatandaşların sağlık durumları hakkında farkındalık oluşturmak ve muhtemel hastalıkların daha ortaya çıkmadan önlemeyi amaçladıklarını belirterek, şöyle devam etti: "Aile hekimlerimiz tarafından verilen bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşlarımız internetten veya 182 numaralı çağrı merkezimizi arayarak Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden randevu alarak ücretsiz olarak bu programdan istifade edebileceklerdir. Bu tarama programı sayesinde vatandaşlarımıza yaş, cinsiyet ve risk gruplarına göre check-up programlarında uygulanan kan basıncı, kan şekeri, kolesterol ve yağ düzeyleri, EKG (kalp grafisi), idrar tahlilleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri ile kanser taraması hizmetlerini vereceğiz."

Ayrıca aile sağlığı merkezlerimizde; 15-49 yaş arası tüm kadınlara yönelik bilgilendirme, eğitim ve evlilik öncesi danışmanlık hizmetleri verdiklerini vurgulayarak, Toplum Sağlığı Merkezleri ve hastanelerde açılan bilgilendirme sınıfları ile anne adaylarını daha sağlıklı bebeklere sahip olabilmeleri ve sağlık içinde büyütebilmeleri için eğitimler düzenlenmektedir.Süre0:00

Hep birlikte bireysel, toplumsal ve çevresel olarak çok daha sağlıklı bir seviyeye ulaşacağımıza inancımız tamdır.