#DünyaYürüyüşGünü
05 Ekim 2018

BİTLİS İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜNDE"VANGÖLÜ SAHİLDE SAĞLIKLI BİR YÜRÜYÜŞ"TEMALI ETKİNLİK DÜZENLEDİ

Yeşilin ve mavinin doyumsuz birlikteliğinin buluştuğu Van gölü Sahilde "Sağlıklı bir yürüyüş" etkinliklerine Halk Hizmetleri Başkanı Uz.Dr. Eylem KUDAY KAYKISIZ öncülüğünde sağlık personeli, değerli öğrencilerimiz ve vatandaşlarımız  katıldı. Sporsuz bir yaşam düşünülemeyeceği, sporun her şeyden önce insana yaşama enerjisi vereceği düşüncesinin verilmeye çalışıldığı etkinliklerde spor hocaları tarafından egzersiz ve jimnastik hareketleri yaptırıldı.

Günlük  yaşantımızda giderek artan hareketsizliğin getirdiği hastalıklardan korunmak  ve  gün içinde daha mutlu ve enerjik olmak için her gün 10 bin adımla yürümek farkındalığını arttırmak adına sağlık için yürüyüşe geçildi. Çeşitli pankartlarında açıldığı yürüyüşe katılanlara açılan stantlarda broşür ve dergi dağıtımı yapıldı.

Sağlıklı yaşama dikkat çekmek için bu etkinliği düzenlediklerini belirten Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uz.Dr.Eylem KUDAY KAYKISIZ yürüyüş hakkında şu açıklamalarda bulundu. “Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın içeriğinde düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek amacıyla fiziksel aktivite ile ilgili özel gün ve haftaların etkin olarak kutlanması yer almaktadır. Bu kapsamda 81 ilimizde ‘3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü’  çeşitli etkinliklerle düzenli olarak her yıl kutlanmaktadır. 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü etkinliği ile bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek, toplumda fiziksel aktivite bilincinin oluşturulması ve hareketsiz bir yaşamın yol açabileceği hastalıklardan korunmak amaçlanmaktadır. Düzenli olarak yapılan fiziksel aktivite kalp ve beyin fonksiyonlarının düzenli çalışması ve bazı hastalıkların önlenmesinde ve iyileşmesinde son derece önemlidir. Bu nedenle gün içinde en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapmak sağlığımız için önemli bir faktördür. Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır. Daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için fiziksel aktiviteler düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir."

 • IMG_6371.JPG
 • IMG_6373.JPG
 • IMG_6378.JPG
 • IMG_6457.JPG
 • IMG_6466.JPG
 • IMG_6484.JPG
 • IMG_6506.JPG
 • IMG_6510.JPG
 • IMG_6511.JPG
 • IMG_6522.JPG
 • IMG_6526.JPG