#EmzirmeHaftası#BitlisSaglik
07 Ekim 2018

1-7 EKİM EMZİRME HAFTASI MÜNASEBETİYLE AHLAT DEVLET HASTANESİ ZİYARET EDİLEREK,

HASTANEYE ANNE-ÇOCUK SAĞLIĞINA KATKILARI NEDENİYLE TEŞEKKÜR PLAKETİ VERİLDİ.

Tüm dünyada 1-7 Ekim emzirme hastası olarak kutlanmaktadır. Halk Sağlığı Hizmetleri başkanı Uzm. Dr. Eylem KUDAY KAYKISIZ; ‘ Doğumu izleyen ilk 18 aylık dönemde bebeğin beslenme tarzı çocuğun daha sonraki fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimi açısından çok büyük önem taşır. Bir bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ideal beslenme yöntemi emzirmedir. Büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğu yaşamın bu ilk birkaç yılında emzirmenin sürdürülmesi, çocuğun sadece o andaki değil daha sonraki yıllarda da fiziksel ve ruhsal sağlığını olumlu etkilemektedir. Anne sütü steril, pratik ve ekonomiktir. Ayrıca bebeğin ihtiyacı olan tüm besin ve vitaminleri içermektedir. Şu ana kadar anne sütüne yakın içerikli bir gıda üretilebilmiş değildir. Dolayısıyla ilk 6 ay yalnızca anne sütü ve 2 yıl emzirme öneriyoruz.’ şeklinde konuştu.
Sözlerine, ‘Başarılı emzirme ise annenin bebeğini emzireceğini düşünmesi ve bunu başaracağına inanmasıyla başlar. Anne sütünün, anne bebek arasındaki bağı kuvvetlendirmesi, bebeklerde mutluluk, güven duygusunun artmasını, ayrıca çene ve diş gelişimini sağlaması gibi bebeğe olan faydaları yanında anneyi de meme, rahim ağzı ve yumurtalık kanserlerinden, ilerleyen yaşlarda kemik erimesinden koruması gibi anneye sayısız faydası bulunmaktadır diye devam eden Eylem KUDAY KAYKISIZ,
anne sütünün özendirilmesine ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkları kazandırılmasına yönelik sağlık bakanlığının çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti verilen hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere 'Bebek Dostu' hastaneler programı başlatıldığına da değindi.

Doğum hizmeti verilen hastanelerde gebelikten itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastanelerin  'Bebek Dostu Hastane' unvanını aldığını belirten KAYKISIZ. Ayrıca anne sağlığı hizmetlerinin nitelik ve niceliklerinin arttırılarak güvenli ve kaliteli doğum hizmeti verebilmek için ‘Anne dostu Hastaneler’ programının da başlatıldığını bildirdi. Bu programla da Mahremiyete dayalı tek kişilik doğum odalarında refakatçi eşlinde doğum yapılması sağlanarak normal doğuma özendirmek, gebelerin kendilerini rahat, ev ortamında hissederek doğum yapması ve müdahale oranlarının azaltılması amaçlandığını söyledi.

1-7 Ekim emzirme haftası etkinlikleri kapsamında, ‘Bebek Dostu Hastane’ olmasının yanında, Türkiye’de ‘Anne Dostu Hastane’ unvanını almaya hak kazanan 28 ilden biri olan Ahlat Devlet Hastanesi kadın doğum servisi, Halk sağlığı hizmetleri başkanı Eylem KUDAY KAYKISIZ, ÇEKÜS şube müdürü Dr. Fatma YILMAZ KIZILTAŞ, Ahlat İlçe sağlık müdürü Emre UZUNSELVİ’ nin katılımlarıyla ziyaret edilerek, gebe ve yeni doğum yapmış annelerimize emzirme ve anne sütünün önemi tekrar anlatıldı. Sonrasında anne ve bebek sağlığı için göstermiş oldukları üstün gayretlerinden dolayı da Ahlat Devlet Hastanesi adına hastane başhekimi Dr. Feridun İBRAHİM’e teşekkür plaketi verildi.

 • IMG_6565.JPG
 • IMG_6574.JPG
 • IMG_6575.JPG
 • IMG_6578.JPG
 • IMG_6579.JPG
 • IMG_6590.JPG
 • IMG_6594.JPG
 • IMG_6599.JPG
 • IMG_6608.JPG
 • IMG_6624.JPG
 • IMG_6626.JPG
 • IMG_6631.JPG